Det är med stor glädje som vi välkomnar det allra senaste från Kosta Boda – Höstens Nyheter 2011. Sveriges mest kända glaskonstnärer som Ulrica Hydman-Vallien, Ludvig Löfgren och Kjell Engman fortsätter att imponera på oss med flera nya livfulla färger och former för den konstmedvetna.
Ludvig Löfgren har under de senaste åren blivit otroligt folkkär och har utan tvekan förvaltat rollen väl som den nya generationens glasformgivare. Ludvig Löfgren kommer nu med flera spännande nyheter. Tre stycken färgrika döskalle-ljuslyktor – lys upp ditt hem i vintermörkret med dessa transparanta döskallemotiv ljuslyktor i röd, grön och lila. Om man är ute efter en sockersöt serie är det Ludvig Löfgrens My Wide Life där flera nya medlemmar har kommit. En färgglad toucan fågel – Toco Loco; en snäll apa – Joey och ett vackert lövfat – Folly.
Ulrica Hydman-Vallien har fascinerats av ormar ända sedan hennes barndom. då det sägs att hon hittades sittande i en snokgrop där hon lekte med snokarna. Nu har hon formgivit en ny limiterad ormskulptur – denna gång i Svart och Vit. Om man kan bedöma från de andra ormskulpturerna så kommer de att gå åt riktigt fort.
Kjell Engman bidrar med flera limiterade pjäser som redan har lockat stort intresse ifrån glasentusiater runtom i världen. Kjell fortsätter att inspireras av fiskar och vatten – Sea Thrones är limiterad i en upplaga på 300 stycken glasskulpturer och som namnet avslöjar symboliserar hans skulptur havets tron. Ett transparent säte med inslag av blå mönster är menat att symbolisera vattnets vågor och i sätet simmar havskungs fisken.
Det här var bara ett litet urval av det som finns med i Höstens Nyheter 2011. För er som vill se resten av nyheterna så finns allt uppe på ArtGlassVista.se